Sosyal medya doğum sonrası süreçte anneleri etkiliyor

0
genişletmek

KAYNAKİHA

Günümüzde her bireyin aktif olarak kullandığı sosyal medya platformları bireyler arasındaki iletişimde etkin rol oynarken, paylaşılan içeriklerin büyük bir kısmı insanlar üzerinde olumsuz etkiler yaratmaktadır. Bu etkiler özellikle kadınlarda hamilelik döneminde ve sonrasında daha net görülmektedir. Plastik, estetik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanı Op. psikolojik düzeyde kendileriyle ilgili bazı şeyleri eksik gören insanlar üzerinde sosyal medyanın büyük etkisi olduğunu belirtiyor. Dr. Onur Ogan; Özellikle doğum sonrası dönemde psikolojik sıkıntı yaşayan annelerin sosyal medyanın da etkisiyle kendilerine yöneldiğini söyledi.

Plastik, estetik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanı Op. araştırmaların beden imajından memnuniyetin genel yaşam kalitesi üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu gösterdiğini belirtiyor. Dr Onur Oğan, şunları söyledi: “Doğumdan sonra vücutta meydana gelen değişiklik ve deformasyonlar bazen kadınların özgüvenlerini yeniden kazanmalarını zorlaştırabiliyor. Bu kişilerin yenilenen özgüvenleri sayesinde sosyal ve çalışma hayatlarında daha başarılı ve daha mutlu oldukları da bir gerçektir. “Anne estetiği sadece fiziksel görünümdeki değişikliklerle sınırlı değil, aynı zamanda kadınların özgüvenini ve ruh sağlığını da olumlu yönde etkileyebilir” dedi.

“Mutsuzluk doğum sonrası dönemde başlıyor”

Plastik, estetik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanı Op. anneliğin hamilelikle başlayan bir süreç olduğunu, doğum sonrasına kadar annede sadece fiziksel değişikliklerin olmadığını belirtiyor. Onur Oğan, şunları söyledi: “Hamilelik döneminde anne adayında kilo alımı ve bazı psikolojik değişiklikler yaşanır. Vücutta, en belirgin olarak göğüslerde, genital bölgede ve karın bölgesinde bazı değişiklikler ve deformasyonlar meydana gelir. Çocuğun gelişimine bağlı olarak karın kaslarında gevşemeler meydana gelebilir. Doğumla birlikte bu sürecin kademeli olarak tersine dönmesi başlar. Çoğu zaman anneler hamilelikte alınan kilolar, karın kaslarının gevşemesi, emzirme süreci sonrasında memelerin büyümesi ve küçülmesi sonrasında eski haline dönemezler. Bu da doğum sonrası dönemde mutsuzluğa neden olabiliyor” dedi.

“Doğumdan hemen sonra ameliyat yapılması uygun değil”

Operasyon. aynı zamanda annelerin doğum sonrası dönemde yaşadıkları psikolojik süreçten de bahsediliyor. Onur Oğan, bu süreçte meydana gelen tüm deformasyonlar nedeniyle annelerin kendisine başvurduğunu ancak operasyon için doğru zamanın da dikkate alınması gereken bir konu olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Anne adaylarını bu tür düşünenlere uyarıyoruz. Doğumdan hemen sonra ameliyat yapılmamalıdır. Bu müdahalelerin emzirme süreci tamamlandıktan ve anne gebelik öncesi hedef kilosuna döndükten sonra yapılmasını öneriyoruz. Emzirmenin bitiminden sonra en az 6 ay geçmesine önem veriyoruz. “Doğum sonrası vücutta meydana gelen değişikliklerin sona ermesi gerekiyor, bu nedenle değişiklik varken bunları uygulamak öngörülemeyen sonuçlara neden olabilir” dedi.

“Kadınlar birbirlerini çok kolay tanıyor”

Günümüzde annelerin kendilerine daha iyi baktıklarını ve bu nedenle bu tür müdahalelere ihtiyaç duyduklarını vurgulayan Op. Dr. Oğan, şunları söyledi: “Eskiden insanlar, yaşadıkları mahallenin insanı dışında dünyaya ayak uyduramıyordu. Günümüzde özellikle sosyal medyanın da etkisiyle tüm dünyayı takip edebilir, trendlerden haberdar olabilirsiniz. Bu sayede kadınlar birbirlerinden çok kolay haberdar oluyor ve farkındalıkları artıyor. Sosyal medyanın psikolojik düzeyde kendileriyle ilgili bazı şeyleri eksik gören insanlar üzerinde de büyük etkisi var. Pandemi döneminde kişinin aynayla iletişimi arttıkça bu tür müdahalelere olan talep de arttı. “Pandemi döneminde insanlar gündelik hayatın koşuşturmasından uzaklaşınca evde kendi başlarının çaresine baktılar.” dedi.

“Bebek için planlar kesinleştikten sonra bu tür ameliyatlar düşünülmeli.”

Bu tip ameliyatlarda süt kanallarının sık karşılaşılan bir sorun olduğunu belirten Op. Dr. Oğan şöyle devam etti: “Çocuk sahibi olma planları sona eren annelere bu tip ameliyatı öneriyoruz. Çünkü hamilelikte yaşanan hormonal değişiklikler sürekli olarak vücutta deformasyonlara neden olur. Bu yüzden hastalarımıza çocuk sahibi olma planlarının bitip bitmediğini sorarak başlıyoruz. Bazı meme ameliyatlarında süt kanallarına dokunmayız. Bazı durumlarda süt kanallarına müdahale etmek gerekebilir. Ancak günümüzde kullanılan tekniklerin çoğu hastadan hastaya farklılık gösterse de süt kanallarını koruyan ameliyatlardır. “Bu ameliyatlarda emzirmeyi engelleyecek durumların ortaya çıkma ihtimali günümüz teknik ve bilgisi ile çok düşüktür.” Sözlerini söyledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking