ABD’de araçları sürüş sırasında şarj eden ‘elektrikli yol’ testine başlandı

0
Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Elektrikli araçları yolda giderken şarj edebilen ilk elektrikli yol sistemi Amerika Birleşik Devletleri’nde test ediliyor.

REKLAM

ABD’nin Detroit kentinde bir yolun altına elektrikli araçlar için kablosuz şarj sistemi kuruldu. Araçları seyir halindeyken şarj edecek sistemin test aşamasına başlandı.

Bakır endüktif şarj bobinleri, alıcılarla donatılmış araçların sürüş sırasında, rölantide veya bobinlerin üzerine park halindeyken akülerini şarj etmesine olanak tanır.

Michigan Ulaştırma Bakanlığı’na göre yolun bir kısmı, teknolojinin halka sunulmadan önce test edilmesi için kullanılacak.

Teknoloji, elektrikli araçlar için kablosuz şarj çözümleri geliştiren İsrail merkezli Electreon’a ait.

Şirketin İsrail, İsveç, İtalya ve Almanya’da benzer yollar için sözleşmeleri var.

Michigan’daki pilot girişim, 2021 yılında Michigan Valisi Gretchen Whitmer tarafından duyuruldu.

Electreon Başkan Yardımcısı Stefan Tongur, “Bu proje, elektrikli araçların istisna değil norm olduğu bir geleceğin yolunu açıyor” dedi.

Sokakta şarj teknolojisi nasıl çalışıyor?

Alıcıyla donatılmış bir araç, şarj bölgelerine yaklaştığında yolun altındaki bobinler, manyetik alan aracılığıyla elektriği aktararak aracın aküsünü şarj ediyor.

Bobinler yalnızca alıcılarla donatılmış araçlar bunların içinden geçtiğinde etkinleştirilir.

Electron şirketi yetkilileri yolun yayalar, sürücüler ve hayvanlar için güvenli olduğunu söylüyor.

ABD’de elektrikli araçların popülaritesinin artmasıyla birlikte Biden yönetimi, yarım milyon elektrikli araç şarj istasyonu planını altyapı hedeflerinin önemli bir parçası haline getirdi.

Yetkililer, kablosuz şarj yolunun Michigan ve Detroit’i elektrikli araç teknolojisinde ön sıralara taşımaya yardımcı olacağını söylüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş