Çanakkale’deki ekiplerden çağrı: İnsan desteğine ihtiyacımız var

0

Çanakkale’de dün başlayan ve geniş alana yayılan yangın söndürme çalışmaları zor şartlarda sürüyor. Şu an yangının sıfır noktasında bulunan ve Cumhuriyet’e konuşan Acil Sivil Arama Kurtarma Derneği Genel Başkanı Artun Emirbayer bölgeye insan desteği çağrısında bulundu.


Yayınlanma:
23.08.2023 – 21:03


Abone Ol

Türkiye afetlerle sınanmaya devam ediyor. Dün Çanakkale’de başlayan yangın, hava sıcaklığı ve rüzgarın etkisiyle çok geniş bir alana yayıldı. Yaklaşık 24 saat geçmesine rağmen yangın henüz kontrol altına alınamadı. En az 9 köyün tahliye edildiği yangın bölgesinde bulunan Acil Sivil Arama Kurtarma Derneği Genel Başkanı Artun Emirbayer, gazetemiz aracılığıyla insan desteği çağrısında bulundu. Yangının ilk saatlerinden beri 20 kişilik ekipleriyle beraber bölgede bulunduklarını belirten Emirbayer, “toprak yapısının boğazlı(girintili) olması ve rüzgar işimizi zorlaştırıyor, yangının önünü bir türlü kesemiyoruz” dedi. Bölgeye müdahale eden kişilerin durumlarının da çok iyi olmadığına dikkat çeken Emirbayer şunları söyledi:

“KRİTİK NOKTADA MÜDAHALE EDİYORUZ”

“Dün geceden beri buradayız. Uykusuz ve yemek yemeden yangınla mücadele ediyoruz. Arkadaşlarımız bitkin durumda, adeta öksürerek siyah duman kusuyorlar. Ne olursa olsun yangın sönene kadar burada kalmaya kararlıyız ancak insan gücüne ihtiyacımız var. Çapa yapmaktan hortum tutmaya kadar her konuda yardım edebilecek insan lazım. Bu kadar müdahale ile sönebilecek bir yangın değil. Alevler yaklaşık 15 bin hektarlık alana sıçramış durumda. Şu an Aşağıokçular Köyü yukarı mevkisindeki fidanlık kısmındayız. Bu noktadan yangının önünün kesilmesi, yangının seyri açısından çok önemli. O yüzden havanın kararması havadan müdahaleyi kısıtlasa da biz karadan bu kritik bölgede var gücümüzle mücadele ediyoruz. Elimizden geleni yapacağız.”

İlgili Haberler

Çanakkale'deki yangın kabusu 2'inci gününde: Onlarca yerleşim yeri boşaltıldı, binlerce kişi tahliye edildi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş