Halıların büyülü dünyası Bakü Halı Müzesi

0

Hazar Denizi manzaralı Bakü Halı Müzesi, halıların büyülü dünyasını barındırıyor.

REKLAM

Hazar Denizi manzaralı Bakü Halı Müzesi# halıların büyülü dünyasını barındırıyor. Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de bulunan halı müzesi dünyada türünün tek örneğidir.

Hoşgeldiniz #Kilim Müze #Bakü#Azerbaycan#sanat#tarih#kültür#El yapımı#mimari#yolculuk#müzegünüpic.twitter.com/WKstZmjrmi

— Altın Kaya (@ecotraveling1) 18 Mayıs 2017

Müzede 4 binin üzerinde halı bulunuyor ve Orta Çağ’dan günümüze kadar tüm Azerbaycan’ı kapsayan, farklı bölgelerden özel Azerbaycan halıları sergileniyor.

#kilim#Müze#Bakü#Öğrenme mürettebatımla euronews</a> <a href="https://twitter.com/hashtag/postcards?src=hash">#postcards</a> <a href="https://t.co/cjG6iyCq4z">pic.twitter.com/cjG6iyCq4z</a></p>— Aurora Velez (Goizlyon) 8 Temmuz 2017

Azerbaycan hakkında bilmeniz gerekenler

  • Azerbaycan; 86 bin kilometrekare yüzölçümüne sahip, İran, Ermenistan, Gürcistan ve Rusya ile sınırı olan bir ülke.
  • 10 milyona yakın insanın yaşadığı ülkede Azerice ve Rusça konuşuluyor.
  • Başkenti Bakü’dür. Ortalama yaşam süresi kadınlarda 74, erkeklerde ise 68 yıl.
  • Azerbaycan petrol ve petrol ürünleri ihraç ediyor.

Boyaların doğal renklerinin bozulmasını önlemek için halılar dengeli oda sıcaklığında düşük ışık koşullarında pozlanır. Müzede 4601 adet birbirinden güzel halı bulunmaktadır.

Her halının kendi tarihi ve sembolizmi vardır. Kaşmir veya “Buta” yaşamı ve gücü çağrıştırır. Kırmızı pozitif enerji ve huzurlu düğünler için kullanılır.

Halı dokuma, kadınların nesilden nesile aktardığı, istek ve arzularını dile getirdiği bir sanattır. Eskiden 11 yaşındaki kızlar düğün çeyizleri için bir düzine kilim dokurlardı.

Müzenin iç mekan ve inovasyon departmanı başkanı Firahnaz Musayeva, Azerbaycan halılarının tüm dünyada ünlü olduğunu söylüyor:
“Azerbaycan petrolüyle meşhur olmadan önce yüzyıllarca halılarıyla meşhurdu. “Azerbaycan halılarına Avrupa’nın ortaçağ resimlerinde bile rastlamak mümkün.”

#Azerbaycan onun için ünlüydü #halılar ünlü olmadan çok önce #yağ Firahnaz Musayeva #Bakü#Müzepic.twitter.com/vkYzf0iJ8k

— Aurora Velez (@goizlyon) 31 Temmuz 2017

Ateş toprakları çağdaş yazarların halılarına da damgasını vuruyor.

Sihirli Halılar: Faig Ahmed’in Birleştirilmiş ve Pikselli Halı Sanatı https://t.co/EApW1R6Wzk#Bakü#Azerbaycan#kilim

— Dom Thomas (@DomThomas8) 17 Kasım 2016

#Azerbaycan Ateş ülkesi bile #kilim. #Yağ bağlı #tarih & #sanat bu ülkenin pic.twitter.com/w874NHtjVn

— Aurora Velez (@goizlyon) 8 Temmuz 2017

Bakü Halı Müzesi, bu sonbaharda 50. yılını 17-20 Ekim 2017 tarihlerinde gerçekleştirilecek uluslararası bir sempozyumla kutlayacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking