Lahana ve ıspanak yiyenler dikkat!

0

Bir yetişkinin günde 150 mcg iyot tüketmesi tavsiye edilir. Bu miktar hamileler için 220 mcg, emziren anneler için ise 290 mcg’dir. İyot eksikliğini önlemek veya mevcut eksikliği gidermek için ilk adımın iyottan zengin besinlerin diyete dahil edilmesi olduğunu hatırlatan Anadolu Sağlık Merkezi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Eyyüp Kenan Özok, şöyle konuştu: “Toplumdaki iyot eksikliğini gidermek için normal tuz içeriğine iyotlu tuza dönüştürüldü.

İyot eksikliğini kontrol altına almak için iyotlu tuz kullanmanız gerekir. Ancak iyotlu tuz ısıdan, nemden ve ışıktan etkilenir. Bu nedenle kapaklı bir kapta, buzdolabında ve kuru ortamda saklanması gerekmektedir.

Ayrıca yemeklere, pişirildikten sonra veya sofrada tuz ilave edilmelidir. “Ayrıca deniz yosunu, morina, ton balığı ve karides gibi iyot içeren deniz ürünleri, süt, yoğurt, peynir gibi süt ürünleri ve yumurta da iyot açısından zengin ürünler arasında yer alıyor” dedi.

Dahiliye uzmanı Dr., iyot eksikliğinin başlıca nedenleri arasında düşük iyot alımı, hamilelik, sigara, florürlü ve klorlu su ve Brassica familyasından çiğ sebzelerin (karnabahar, brokoli, lahana, lahana, Brüksel lahanası) tüketiminin yer aldığını paylaştı. Eyyüp Kenan Özok, “İyot eksikliğinin belirtileri arasında baş dönmesi, bayılma, cilt kuruluğu, depresyon, enerji eksikliği, kabızlık, kilo alma, yüksek kolesterol, saç dökülmesi, unutkanlık, üşüme, yorgunluk, el ve ayaklarda soğukluk, tekrarlayan enfeksiyonlar, kabızlık yer alıyor. , kaslar “Buna eklem ağrısı, eklem sertliği ve böbrek fonksiyonlarında azalma dahildir” dedi.

Eyyüp Kenan Özok, vücutta iyot eksikliği belirtileri kısa sürede kontrol altına alınmazsa kişide tiroid kanseri, erken doğum ya da düşük, kadınlarda kısırlık, sinir sistemi bozuklukları, büyüme geriliği, ruh sağlığı bozuklukları gelişebileceği, yumurtalık kanseri, tiroide bağlı otoimmün hastalıklar, prostat kanseri, kalp büyümesi, meme kanserinin yanı sıra kanser ve kalp yetmezliği gibi hastalıkların da ortaya çıkabileceğine veya mevcut hastalıkların kötüleşebileceğine dikkat çeken Dr.

Doktor ayrıca, özellikle tüberküloz veya böbrek hastalığı gibi durumlarda günde 2.000 miligramın üzerindeki aşırı iyot dozlarının tehlikeli olabileceğine dikkat çekiyor. Eyyüp Kenan Özok: “Fazla iyot papiller tiroid kanserine ve hipertiroidizme neden olabilir. Hamile kadınlar ve emziren anneler, belirtilen dozları aşan miktarlarda iyot kullanmamalıdır.

Buna göre farklı kişilerin organizması farklı dozlara tepki verdiği için iyot kullanırken mutlaka doktora başvurmak ve dikkatli olmak gerekir.

Özellikle Hashimoto tiroiditi veya hipotiroidizm durumunda iyot alımı konusunda doktora danışılmalıdır. “İdrarla iyot atılım testi, vücuttaki iyot eksikliği hakkında fikir veren bir laboratuvar testidir” dedi.

İyotun 6 faydası
1. Bazal metabolizmanın kontrolü – optimal enerji seviyesi: İyot tiroidin işleyişini etkilediğinden vücudun bazal metabolizmasının kontrolünden doğrudan sorumludur.

2. Kanserin Önlenmesi – Meme Kanserinin Önlenmesi:
İyot, kanser hücrelerinin kendilerini öldürmesi anlamına gelen apoptozu (planlı hücre ölümü) teşvik eder. Mutasyona uğramış hücrelerin yok edilmesine yardımcı olsa da sağlıklı hücrelere zarar vermez. İyot bakımından zengin gıdaların meme kanseri gelişimini baskıladığını gösteren kanıtlar vardır.

3. Detoks işlevi:
İyot, kurşun, cıva gibi ağır metalleri ve diğer biyolojik toksinleri vücuttan uzaklaştırabilir. İyotun meme bezi sağlığı, gastrit ve mide kanserine neden olan Helicobacter pylori bakterisine karşı antibakteriyel etkisi, antioksidan etkisi gibi tiroid dışı birçok faydası vardır.

4. Bağışıklık:
İyot bağışıklığı destekler. Serbest hidroksil radikallerini yakalar. Antioksidan aktiviteyi uyararak ve artırarak kanser ve kalp hastalıkları gibi kronik hastalıklara karşı koruma sağlar.

5. Cilt, Saç ve Diş Sağlığı:
Kuru, tahriş olmuş, pul pul ve iltihaplı cilt, iyot eksikliğinin yaygın bir belirtisidir. İyot, parlak cilt, parlak saçlar ve sağlıklı dişler için önemli bir eser mineraldir. İyot eksikliği saç dökülmesinin nedenidir.

6. Büyüme ve gelişme:
Çocukluk çağında ve ileri yaşta iyot alımının yetersiz olması veya hamilelerde iyot eksikliği büyüme ve gelişme geriliğinin önemli bir nedenidir. Aşırı iyot eksikliği kretinizm adı verilen ciddi bir geriliğe neden olur. Bu eksiklikleri önlemek için hamilelikte ve ileri yaşlarda iyot takviyesi önemli bir konudur.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking