Mısır lideri Sisi: Filistinlilerin topraklarından sürülmesini reddediyoruz

0

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, “Gazzelileri Mısır’a gitmeye zorlama fikri, İsrail tarafından işgal edilen Batı Şeria’da yaşayan Filistinlilerin de benzer şekilde yerlerinden edilmesine yol açacak ve bu bir Filistin Devleti kurulmasını imkansız hale getirecektir” dedi.

REKLAM

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, “Gazze’de şu an yaşanan, sivilleri Mısır’a göçe sürükleme girişimidir. Filistinlilerin topraklarından sürülmesini reddediyoruz.” dedi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile görüşmesi sonrası düzenlenen basın toplantısında konuşan ve İsrail-Hamas savaşı ve Gazze’deki sivillerin durumuna ilişkin açıklamalarda bulunan Sisi, ülkesinin Filistinlilere “sarsılmaz destek” verdiğini söyledi. 

İsrail hükümetinin Gazze’deki bir milyonu aşkın Filistinliye verdiği Mısır sınırına gitmeleri emrini değerlendiren Sisi, Filistinlileri topraklarından Sina ya da başka bir yere sürmeye yönelik her türlü girişimi reddettiklerinin altını çizdi. 

Gazze halkının Mısır’a kitlesel göçe zorlanması fikrine sert tepki gösteren Mısır lideri, bunu, “Batı Şeria’dan Ürdün’e yaşanacak benzer bir göçün” de ilk adımı olarak değerlendirdi.

Mısır lideri Sisi, şöyle konuştu:

“Gazzelileri Mısır’a gitmeye zorlama fikri, İsrail tarafından işgal edilen Batı Şeria’da yaşayan Filistinlilerin de benzer şekilde yerlerinden edilmesine yol açacak ve bu bir Filistin Devleti kurulmasını imkansız hale getirecektir.” 

“Arap kamuoyunun duyarlılığına” atıfta bulunarak Filistin meselesinin “tüm davaların en büyüğü” olduğuna işaret eden Sisi, “Eğer Mısır halkından sokaklara dökülmelerini istersem, Mısır’ın tutumunu destekleyecek milyonlarca kişi olacaktır” uyarısında bulundu.

“Refah kapısını kapatmadık, İsrail bombardımanı nedeniyle kullanılamıyor”

Mısır-Gazze sınırındaki Refah kapısının açılması konusuna yanıt veren Sisi, Refah sınır kapısını Mısır’ın kapatmadığını, aksine İsrail’in devam eden bombardımanları nedeniyle hudut kapısının işlevini yitirdiğini aktardı. 

Yerlerinden edilen Filistinlilerin Mısır’a ait Sina Çölü yerine bugün İsrail toprakları içinde kalan Negev Çölü’ne yerleştirilmeleri yönündeki bir soruya ise, “Sina’ya göç, İsrail’e yönelik saldırıların Mısır topraklarına taşınması anlamına gelir ki bu da İsrail ile 105 milyonluk bir ülke arasındaki barışı tehdit eder.” diye yanıtladı. 

Mısır ve Ürdün yönetimleri geçtiğimiz günlerde yaptıkları bir başka açıklamada, Gazze halkından topraklarını terk etmemelerini istemişti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking