NASA, Tanımlanamayan Anormal Olaylar hakkında rapor yayınladı, direktör atadı

0

NASA, Tanımlanamayan Anormal Olaylar (UAP) ile ilgili çalışmalarını derinleştiriyor. Uzay ajansı konu hakkında yeni bir direktör atarken yeni bir panel yayınladı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Uzay Ajansı NASA, tanımlanamayan uçan cisimler (UFO) hakkında uzun zamandır beklenen bir çalışmanın bulgularını yayınladı. 

REKLAM

Uzay Ajansı’nın başında bulunan Bill Nelson raporun açıklanmasının hemen ardından  ‘tanımlanamayan anormal olaylar’ veya İngilizce UAP’lerle ilgili yeni bir araştırma direktörü atandığını da duyurdu. 

Fakat Nelson çalışmada yer alan uzmanların hedef olduğu “tacizlere” bu kişinin maruz kalmaması amacıyla kimliği hakkında bilgi paylaşılmayacağını belirtti. Haziran ayında halka açık ilk toplantısı yapılan çalışmada fizikten astrobiyolojiye çeşitli bilimsel alanlarda uzmanlar görev aldı. 

“UAP hakkında bilimsel sonuçlar çıkarmak için gereken veri bütününe sahip değiliz”

UAP’leri “gezegenin en büyük gizemlerinden biri” olarak nitelendiren raporda, “Gökyüzümüzde balon, uçak veya bilinen doğal fenomenler olarak tanımlanamayan cisimlerin gözlemleri dünya çapında tespit edilmiştir, ancak yüksek kaliteli gözlemler sınırlıdır. Bilimin doğası bilinmeyeni keşfetmektir ve veriler bilim insanlarının evrenimizin sırlarını keşfetmek için kullandıkları dildir” denildi.

Raporun devamında ise “Çok sayıda hesap ve görsele rağmen, tutarlı, ayrıntılı ve derlenmiş gözlemlerin olmaması, şu anda UAP hakkında kesin, bilimsel sonuçlar çıkarmak için gereken veri bütününe sahip olmadığımız anlamına geliyor” ifadeleri kaydedildi.

Yapılacak keşifler konusunda “şeffaflık sözü veren Nelson, “Ne bulursak size söyleyeceğiz” ifadelerini kullandı. 

NASA, yeni UAP araştırma direktörünün “gelecekteki UAP’nin değerlendirilmesi için sağlam bir veri tabanı oluşturmak üzere merkezi iletişim, kaynaklar ve veri analitik yeteneklerini” idare edeceğini söyledi.

2021’de ‘dönüm noktası’

NASA geçen yıl, UAP’lere ilişkin kanıtları gözden geçirdiğini duyurmuştu.

Amerikan hükümeti de son birkaç yılda, bir zamanlar neredeyse ‘resmi bir tabu’ olan bu konuyla ilgili olarak topladığı bilgileri birkaç kez açıkladı.  

2021 yılında Ulusal İstihbarat Direktörü Ofisi tarafından Donanma liderliğindeki bir görev gücü ile birlikte derlenen ve UAP’ye ilişkin çok sayıda gözlemi kapsayan rapor ise bir dönüm noktası oldu. 

2021 raporu, daha önce Pentagon’un deniz havacılarının ABD’nin Doğu ve Batı Kıyıları açıklarında bilinen havacılık teknolojilerini aşan hız ve manevra kabiliyeti sergileyen ve görünür herhangi bir tahrik aracı veya uçuş kontrol yüzeyi bulunmayan esrarengiz uçakları gösteren videolarını yayınlamasıyla ortaya çıkan bazı UAP vakalarını içeriyordu. 

Raporda, savunma ve istihbarat analistlerinin bazı cisimlerin doğasını belirlemek için yeterli veriye sahip olmadıkları belirtilmişti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking