Ödemden kurtulmanın 7 yolu – Sağlık Haberleri

0

İşte ödemelere karşı alınabilecek basit ama etkili önlemler

Hareketinizi artırın

Lenfatik sistem vücuttaki fazla sıvının uzaklaştırılmasında son derece önemlidir. Uzun süre hareketsiz kalmak lenfatik dolaşımı azaltır ve ödem oluşmasına neden olur. Düzenli egzersiz ödemi azaltır.

İlaçlarınızı gözden geçirin

Bazı romatizma ilaçları ve tansiyon ilaçları ödem oluşmasına neden olabilir. Tansiyon ilaçlarına bağlı olarak ödem oluşuyorsa doktorunuza danışarak ilacınızı değiştirmeniz gerekip gerekmediğini öğrenebilirsiniz.

Regl dönemlerinize dikkat edin

Kadınlarda özellikle adet öncesi ve adet döneminde ödem arttığı için bu dönemde özellikle tuzlu ve karbonhidrattan zengin gıdalardan uzak durmakta fayda var.

Karbonhidratları azaltın

Çok fazla karbonhidrat yediğinizde vücudunuz sindirim için fazla suyu tutar. Bu durum ödemeye de neden olabilir. Bunu önlemek için ekmek, makarna, pirinç gibi karbonhidrat içeren gıdaların tüketimini azaltın. Protein için daha az kırmızı et ve daha fazla yağsız et, soğuk su balığı, tofu (alerjiniz yoksa soya) veya fasulye yiyin.

Belirli gıdalara odaklanın

Kuşkonmaz, maydanoz, pancar, üzüm, yeşil fasulye, yeşil yapraklı sebzeler, ananas, kabak, soğan, pırasa ve sarımsak gibi doğal idrar söktürücü sebzeler yiyin.

Yoğurt ve kefir tüketin

Yoğurt ve kefir vücuttaki ödemi attıran besinler arasında sayılır. Kalsiyum açısından zengin olan bu besinler vücuttaki mineral dengesini koruyarak ödem oluşumunu önleyebilir.

Su tüketiminize dikkat edin!

Ödemin giderilmesi için normal su tüketimi önemlidir. Günde en az 2,5 litre su içmelisiniz. Alkol gibi ödemi artırabilecek içeceklerden uzak durmakta fayda var.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking