Pakistan: Yolsuzluk suçlamalarından aklanan Navaz Şerif, dördüncü dönem için başbakan adayı

0

Yolsuzluk suçundan aldığı hapis cezasının ardından İngiltere’ye giden eski Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, evine dönüp beraat ettikten sonra bir kez daha ülkeyi yönetmeyi arzuladığını açıkladı.

REKLAM

Eski Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, dördüncü dönem için yeniden başbakanlığa aday olacağını açıkladı.

Açıklamada partisi, yaklaşan parlamento seçimlerinde Şerif’i uzlaşma adayı olarak aday gösterdi.

Üç kez başbakanlık yapan Şerif, yolsuzluk suçlamasıyla hapisten kaçmak için Londra’da dört yıl sürgünde kaldıktan sonra Ekim ayında Pakistan’a döndü.

Ülkesine döndükten sonra mahkumiyeti ve cezası temyizde bozulan Şerif, böylece 8 Şubat’ta yapılacak seçimlerde aday olmaya hak kazandı.

Şerif’in partisinin üst düzey liderlerinden Rana Sanaullah Han, “Şüphesiz Navaz Şerif bizim ilk adayımızdır” dedi.

Ne oldu?

Şerif, yolsuzluk iddiaları nedeniyle 2017 yılında başbakanlıktan istifa etmişti. Temmuz 2018’de 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Aynı yılın Aralık ayında, ailesinin 1999 yılında çelik fabrikasını nasıl kurduğunu açıklamadığı için yedi yıl daha hapis cezasına çarptırıldı.

Şerif’in baş rakibi İmran Han da şu anda hapis cezasını çeken bir diğer politikacı. Ancak seçimlere katılma niyetini de açıkladı. Khan, Nisan 2022’de yapılan güven oylamasıyla devrildi, ancak partisinin önde gelen isimlerinden biri olmaya devam ediyor ve ülkede birçok destekçisi var.

Khan’ın yardımcısı tutuklandı

Pakistan polisi, ülkede kanun ve düzeni sağlayan herkesin gözaltına alınmasına izin veren yasa uyarınca, Khan’ın yardımcılarından Şah Mahmud Kureyşi’yi tutukladı.

Tutuklama, Yüksek Mahkemenin resmi hükümet sırlarının sızdırılmasıyla ilgili bir davada Kureyşi ve Han’a kefaletle serbest bırakılmasından birkaç gün sonra geldi. Ancak Khan, yolsuzluk davası nedeniyle cezaevinde olduğundan serbest bırakılmayacak.

Khan ve Kureyşi, Han’ın iktidarda olduğu dönemde Pakistan’ın Washington büyükelçisi tarafından İslamabad’a gönderilen gizli bir telgrafın içeriğini ifşa etmekle suçlanıyor. Her ikisi de bu suçlamayı reddediyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking