Vardzia mağara şehri | Euronews

0

Mağara kasabası olarak adlandırılan Vardzia, Gürcistan’ın güneyinde, 1185 yılında Eruşeti Dağı’ndan çıkmış muhteşem bir yer. Burası, Kraliçeler kraliçesi Tamar ile ilişkili olduğundan Gürcüler için çok önemli.

REKLAM

Claudio Rosmino, Euronews:

“Vardzia kompleksi, Gürcistan’ın tüm mimari eserleri arasında en kıymetli olanı. Kayaya oyulmuş bu şehirde evler, dükkanlar, kütüphaneler ve hatta bir su kanalı bile vardı. On üç kat üzerine dağılmış toplamda 6000 oda.”

1283 yılında, yapımından sadece yüzyıl sonra meydana gelen yıkıcı bir deprem sitenin büyük bir bölümünü yok etti. Bugün gördüğümüz, orijinal büyüklüğünün üçte birinden daha az.

Tina Zedginidze, Vardzia Müze Rehberi:

“Vardzia mağara kompleksi yaklaşık 48 yılda el ile inşa edilmiş ve savunma amaçlı 50 bin kişiyi barındıracak şekilde tasarlanmıştı. Fakat sonradan eğitimsel amaçlı kullanılan bir kraliyet manastırına dönüştü.”

Küçük bir keşiş grubu hala burada yaşıyor. Bugün yaklaşık 300 daire ziyarete açık durumda. Ayrıca bazı tünellerdeki eski sulama kanallarından hala içme suyu geliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking