Yunanistan, çalıştığını kanıtlayan yasa dışı göçmene oturma izni verecek yeni yasayı kabul etti

0

Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre bu yasadan yararlanacak olanlar çoğunluğu tarım sektöründe çalışan ve oturma izni olmayan 30 bin civarında göçmen olacak.

REKLAM

Yunanistan Parlamentosu, yasadışı göçmenlere bir işi olduğunu kanıtlamaları halinde oturma izni veren yeni bir yasayı kabul etti.

Meclis’te yapılan oylamada 300 milletvekilinden 262’si tasarıya “evet” oyu verdi.

Yapılan oylamada, iktidardaki Yeni Demokrasi partisinin yanı sıra sol muhalefet partilerinin de yasayı desteklediği ortaya çıktı.

Oylamadan önce Yeni Demokrasi, metne “hayır” oyu verenlerin partiden ihraç edileceği tehdidinde bulunmuştu.

Yeni yasadan yaklaşık 30.000 kaçak göçmenin yararlanması bekleniyor

Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre bu yasadan yararlanacak olanlar çoğunluğu tarım sektöründe çalışan ve oturma izni olmayan 30 bin civarında göçmen olacak.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Temsilcisi (UNHCR) ve Uluslararası Göç Örgütü (IOM) yaptıkları ortak açıklamada, Yunanistan’da oturma izni olmadan yaşayan ve en az üç yıldır iş sahibi olan kaçak göçmenlere yönelik yeni yasayı memnuniyetle karşıladıklarını söyledi. kasım sonu.

Açıklamada, kabul edilen yasanın “insanları görünmez ve ötekileştirilmiş kılan engelleri ortadan kaldırmayı amaçlayan olumlu bir siyasi irade girişimi” olduğu belirtildi.

Kanuna göre bu süre dışında kaçak göçmenlere ikamet ve çalışma izni verilmeyecek.

Göç Bakanı: Kanun vatandaşlık haklarının önünü açmayacak

Oylamanın ardından Genel Kurul’da kısa bir konuşma yapan Göç Bakanı Dimitris Kairidis, muhalefet partilerine desteklerinden dolayı teşekkür ederek yasanın işgücü piyasası taleplerinin karşılanmasına yardımcı olacağını söyledi.

Yunan bakan, hükümetin sınır kontrollerini güçlendirme ve insan kaçakçılığıyla mücadele etme konusunda kararlı olduğunun altını çizdi.

Bakan Dimitris, kabul edilen yasanın vatandaşlık haklarının yasa dışı kazanılmasına ve aile birleşimine izin vermeyeceğine dair güvence verdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking